Belg tegen Nederlandse collega:
'Ik ga op tijd naar huis, mijn vriend is jarig vandaag'.
Nederlandse collega: 'O, leuk. Gefeliciteerd'.
Belg: 'Neenee, IK ben niet jarig, mijn VRIEND is jarig'
Nederlander (lachend): 'Ja, dat bedoel ik, gefeliciteerd met je vriend'
Belg (niet begrijpend): 'Maar ik heb mijn vriend al meer dan een jaar ... het is niet ONZE verjaardag...'
Nederlander (laatste poging): 'Gefeliciteerd met de verjaardag van je vriend'.
Belg (hopeloos zuchtend): 'Ik zal het hem zeggen, dank je'.
Nederlander (hopeloos lachje): 'OK, veel plezier vanavond'.
Tips voor Belgen die in Nederland verjaren:
Ben je jarig, dan wordt ook je hele entourage gefeliciteerd. Je moeder, vriend, tante en misschien zelfs beste vriendin krijgen drie kussen omdat het jouw verjaardag is. Niet proberen te begrijpen, gewoon gezellig vinden.
Zeg niet: 'het is mijn verjaardag vandaag', maar 'ik ben jarig vandaag'.
Trakteer. Liefst op slagroomvlaai. Om tien uur 's ochtends voor je collega's, vanaf een uur of zes en tot in de late uurtjes voor familie en vrienden.
Jarig zijn doe je in een kring. Iedereen zit verzameld rond het koffieservies als was het een kampvuur in de winter.
Jarig zijn doe je niet in intieme kring. Het is de bedoeling dat er op je verjaardag volk in je woonkamer zit, veel volk.
Uitnodigingen sturen hoeft niet, even een informeel belletje een week vooraf volstaat.
Verwacht een hoop telefoontjes, e-mail en vage afspraken (meer dan kaartjes en duidelijke afspraken).
Voor de gasten komen: cadeaus verstoppen die je een tikkeltje te intiem vindt om in de kring te gooien. Alles moet immers gedemonstreerd worden!
Tips voor vrienden van Nederlandse jarigen:
Heb een verjaardagskalender. Hang hem naast het toilet.
Ga nooit onaangekondigd naar een verjaardagsfeest. Bel altijd even, liefst in de voormiddag (niet te vroeg) zodat je de jarige niet wakker belt maar wel nog de tijd geeft om extra vlaai in te slaan.
Ga je naar een verjaardagsfeest, neem dan een kleinigheidje mee. Belgische pralines doen het altijd goed, een bosje bloemen van het dichtsbijzijnde stalletje ook. Koop geen groot cadeau (cd of boek is de max) en zeker geen champagne (over the top). Cadeaus zijn of grappig bedoeld, of praktisch. Cadeaubonnen worden erg geapprecieerd.
Wordt er op het werk geld ingezameld voor een verjaardagscadeau, vraag dan eerst hoeveel de anderen geven en doe hetzelfde. Meestal iets van 2 euro.
Op het verjaardagsfeest neem je plaats/klem je jezelf tussen de anderen in de kring. Je eet het ene voor jou voorziene stuk taart en bedient jezelf qua koffie of thee. De komende uren zal je gezellig kletsend met buurvrouw links en buurman rechts doorbrengen, terwijl je hopeloos probeert het taartvorkje niet van het onhandig op je knie balancerend bord te mikken. De gesprekken gaan over koeien, kalveren en de jarige.
En tot slot: uit intieme gesprekken met Nederlanders komt bijna zonder uitzondering naar voren dat ze een hekel hebben aan verjaardagen...
Verjaardagskalender
Voor wie geen plek meer heeft op het toilet: de persoonlijke online verjaardagskalender.
http://www.jarig.nl
Redactie | Bijgewerkt op 22-09-2006 | (9 reacties)
Reacties
IK VIND HET HEEL LEUK EN TOF
Gepost door julia op zaterdag, 29 mei 2004
Ja, ook ik vind het maar vreemd dat iedereen "rond het winterkampvuur" gefeliciteerd moet worden.
De Noren doen het naar mijn smaak: je viert pas je verjaardag als je 50 wordt. en alleen de jarige wordt gefeliciteerd.
Gepost door marcel de tyssonsk op dinsdag, 13 juli 2004
Het stukje over het ķedereen' feliciteren is zo herkenbaar! Na 14 jaar in Nederland te wonen blijft het wennen en apart. Toch zie ik langzaam een verschuiving naar het alleen feliciteren van de jarige en eventueel diens partner.
Het te besteden budget is aanzienlijk lager in Nederland. In Belgiė zijn dure cadeaus zo normaal geworden dat het niet leuk meer is om iemand te verrassen of echt blij te maken. Nederlanders zijn hierin creatiever.
Gepost door Carla op vrijdag, 16 juli 2004
Ik begin er na bijna vijf jaar eindelijk aan te wennen iedereen te feliciteren... (als ik de ouders van het kind dat verjaart in de klas maar weer eens ni vergeet!!!) ... maar... moet je het gezicht en de smile van mijn familie zien als ze bij mij of bij mijn vriend het hele gezelschap moeten "feliciteren" (want proficiat zoals wij zeggen kan natuurlijk ook ni!!!!)
Ik lach me iedere keer een kriek (kers??)
Gepost door ingeske op dinsdag, 22 februari 2005
zeg nooit "wij verjaren volgende maand" Verjaren is zoiets als melk die twee jaar over datum is!!!
misschien is dit enkel in het simpele Twente
Gepost door door op zaterdag, 5 maart 2005
Daarbij wil ik ook nog even toevoegen, dat men in Nederland dikwijls ook lange lijsten maakt met cadeuas die ze willen krijgen... en dan is het ook ten zeerste aangeraden om die te kopen en niets anders...
Gepost door door op zaterdag, 5 maart 2005
Hoooi
haha ik moet zeggen dat dit echt een leuke site is :P ik lach me kapot
ik woon sind's een half jaar in belgie,vanuit nedeland..
ja ja de verjaardaagen zijn zeker anders.. is even wennen !!
groetjes lisanne
Gepost door lisanne op dinsdag, 15 november 2005
Als Nederlander vind ik het zelf ook onzin om de hele entourage te feliciteren, ik doe dat daarom ook nooit. Het grappige is als je het met Nederlanders over dit fenomeen hebt (dus ook alle andere gasten feliciteren), ze het bijna allemaal eigenlijk ook onzin vinden.
Gepost door Tinus op dinsdag, 1 augustus 2006
Cadeaubonnen worden niet "geapprecieerd"! Waarom denkt iedereen dat? Het komt er meestal op neer dat deze bij een volgende verjaardag weer doorgegeven worden. Bovendien is het het meest onpersoonlijke cadeau dat je kan geven, dus niet echt een compliment.
Gepost door een nederlander op donderdag, 24 augustus 2006
Powered by Movable Type 2.661


