belgen.nl
Belgen.nl
fase 2

  Erik naturaliseert

zaterdag, 1 november 2003

Het NT2-examen

De inschrijving voor het Staatsexamen Nederlands als Tweede Taal is alweer vier maanden oud. Twee weken geleden kwam, keurig op tijd, de oproep bij me in de bus zodat ik hier vandaag, vrijdag 31 oktober 2003, in het wijkcentrum 'T Sant in Tilburg zit te wachten op het examen. Wel vreemd... de laatste keer dat ik zat te wachten voor een examen dat niet met mijn werk te maken heeft was dik drie jaar geleden bij het CBR voor het rijbewijs. Toen was ik heel wat zenuwachtiger dan nu.

Het is hier, krap een uur voor aanvang, nog rustig maar toch ziet het publiek er overwegend allochtoon uit. Ook niet verwonderlijk natuurlijk. De man die voor de noodzakelijke koffie zorgt is verbaasd dat ik voor het examen kom en niet bij de organisatie hoor. Intussen komen mensen met een nog erger accent dan ik met hun problemen bij de twee examinatoren die bij me aan tafel zitten. Ben ik hier de enige die niet zenuwachtig is?

Er komen drie zware dozen binnen gewandeld met twee mensen eronder... wat zou daar nu toch inzitten? Ja, de vragenboekjes en de antwoordbladen zijn er. Mooi. En de koffie. Heel mooi.

Het examen "lezen" bestond uit 8 teksten met in totaal 39 meerkeuzevragen. Sommige antwoorden stonden letterlijk in de tekst, voor anderen moest je wat meer nadenken, maar de 100 beschikbare minuten waren uiteraard veel te lang voor mij. Ik was na 20 minuten al klaar. En aan de vele woordenboeken op de tafeltjes rondom me leid ik af dat ik daar wel eens de enige Belg kon zijn.

Ik denk dat het voor velen toch best een pittig examen was. Een Turkse man die tijdens de middagpauze bij me aan tafel zit doet al voor de vijfde keer het deelexamen "lezen" alhoewel hij best goed Nederlands spreekt.

Het examen "luisteren" verliep ook erg vlot. Er moesten meerkeuzevragen beantwoord worden op basis van korte interviewfragmenten die op CD werden afgespeeld. Dat was na een uurtje ook weeral klaar zodat de eerste dag er snel op zat.

Dag twee van het examen, zaterdag, begint regenachtig op de parking van de Fontys- Hogescholen in Tilburg. In het grote, kille gebouw is het nog heel rustig als ik weer een uur te vroeg aankom. Vandaag moeten we schrijven en spreken. Zal ik straks Aantwaarps spreken of toch maar Nederlands?

Maar eerst schrijven. Dat valt voor mij niet mee omdat ik alles op de computer doe en dus een verschrikkelijk lelijk handschrift heb, maar toch ben ik weer veel te vroeg klaar met het eerste deel. Zinnetjes aanvullen, tekstje schrijven, briefje schrijven. Was dat het? Nee, in deel twee moesten we een tekstje van twee bladzijden schrijven. Mijn arme pols hield het maar net uit tot de middagpauze.

Na de middag kwam het vierde en laatste examendeel: Spreken. Dit werd afgenomen in een taallabo, waar je op een ouderwets cassettebandje je zinnen moest zeggen aan de hand van de opdrachten in het boekje. Waarschijnlijk gaan er nu bij de IB- groep mensen veel plezier beleven aan het beluisteren van mijn Vlaams accentje!

Dat was dan het Staatsexamen "Nederlands als Tweede Taal". Midden december krijg ik, net als de andere kandidaten, te horen of ik geslaagd ben maar dat zal wel geen verrassingen opleveren lijkt me zo.

Update van 16 december 2003:

De uitslag van het examen is gelukkig geen verrassing! Ik ben geslaagd op alle vier de onderdelen zodat dit examen nu definitief achter de rug is. Binnen een maand zou ik het diploma thuisgestuurd moeten krijgen zodat ik het in oktober bij de aanvraag van de naturalisatie kan voegen.

Erik om 16:20 (2 reacties)

vorige Naturalisatietoets | home | Nog een jaartje volgende

Reacties

tekst: Ik ben hier stomverbaasd over. Zullen we de Belgische regering verzoeken een dergelijk examen af te laten leggen door Nnederlanders die Belg willen worden?

Gepost door Lieve Lodewyckx op dinsdag, 24 februari 2004

Ik kom pas binnen twee jaar in aanmerking, maar dat wordt lachen: ik ben namelijk lerares Nederlands op een Nederlandse middelbare school niveau havo-vwo.

Gepost door Kristel Willems op zaterdag, 10 juli 2004


Powered by Movable Type 2.661


Stuur pagina naar:
afzender:

RedactieWebmasterDisclaimer ¶ ©2002-2004 artikel10 / tinman

gotop